W Polsce ponad 350 tysięcy ludzi choruje na Alzheimera, a około 400 tysięcy na demencję, niestety wraz ze starzeniem się społeczeństwa częstotliwość otępienia wzrasta. Warto również przypomnieć, że powyższe schorzenia mogą występować niezależnie od siebie, co nie zmienia faktu, że umysł seniora zaczyna płatać mu różne figle. Mgła mózgowa czy problemy z zapamiętywaniem imion bądź nazwisk to tylko wierzchołek góry lodowej. Zdarza się, że osoba starsza zapomina, gdzie się znajduje lub nie rozpoznaje najbliższych osób. Aby zapobiegać chorobie lub jej szybkiemu postępowaniu, warto oprócz tradycyjnej rehabilitacji domowej stale ćwiczyć umysł za pomocą różnych gier i łamigłówek, łącząc przyjemne z pożytecznym.
Jak rozpocząć ćwiczenia umysłowe?
Nie wszyscy pewnie wiedzą, ale ludzki umysł powinien być ćwiczony przez całe życie już od najmłodszych lat. O ile w dzieciństwie jest to rzecz naturalna, ponieważ maluch wszystkiego dopiero się uczy, o tyle dorośli kompletnie o tym zapominają. Konsekwencjami są problemy z pamięcią i koncentracją w podeszłym wieku. Czasu niestety nie da się cofnąć, a ćwiczenia z seniorem należy rozpocząć jak najszybciej. Ich wspólne wykonywanie może jednak pomóc również nam w zapobieganiu problemom w przyszłości.
Krzyżówki, rebusy, gry planszowe i karciane
Wszyscy wiemy, że najlepiej uczyć się przez zabawę. Tego triku używa się, gdy do przyswojenia są bardzo trudne informacje lub takie, które nas nie interesują, ale z różnych przyczyn trzeba je wiedzieć. Taka forma edukacji pomaga również w utrwaleniu wiedzy, co sprawdza się zarówno w przypadku dzieci, jak i osób starszych. Ćwiczenia umysłowe wykonywane w ten sposób nie tylko wspomagają pamięć seniora, ale także wpływają na zbudowanie i wzmocnienie Waszych relacji.
Każdy z nas chociaż raz w życiu miał przyjemność rozwiązywać krzyżówkę. Do tej czynności konieczne jest „zanurkowanie” w naszą pamięć. Jest to więc idealna czynność, by aktywizować umysł seniora. Podobnie jest w przypadku gry w karty, wymagającej pełnego skupienia i „rozgryzienia” przeciwnika, by wygrać.
Nie zamykajmy się jednak tylko na gry, które senior doskonale zna. Obecnie na rynku dostępne są tysiące planszówek, o różnej tematyce i stopniu trudności. Nauka nowych reguł, ich stosowanie oraz zapamiętanie to świetny trening dla ludzkiego umysłu.
Mentalny trening aktywizacyjny
MTA, czyli jogging dla umysłu to specjalnie ułożone ćwiczenia służące gimnastyce rozumu seniorów. Odpowiednio dobrane, wspomagają pracę wszystkich obszarów mózgu. Można je dopasować do potrzeb oraz możliwości osoby starszej. Przykładami takich ćwiczeń są:
- wykreślanki – kup podopiecznemu często wybieraną gazetę i poproś, by podczas czytania skreślił wszystkie wyrazy zaczynające się np. na „ko” lub kończące na „ka”,
- układanie słów – weź kartkę i wypisz na niej jeden długi wyraz. Podaj ją seniorowi i poproś, by ułożył jak najwięcej krótkich słów, z liter, które widzi. Ta zabawa z pewnością przyniesie Wam wiele radości,
- literowanie wyrazów – wybierz ulubioną książkę podopiecznego i poproś, by literował poszczególne słowa – od przodu lub w wersji trudniejszej – od tyłu,
- liczenie i zapamiętywanie – podczas wizyty w łazience podczas codziennej toalety możesz poprosić seniora o policzenie znajdujących się tam kafelków. Ciekawym zabiegiem jest mówienie ciągu cyfr, by podopieczny mógł je później powtórzyć,
- czytanie do góry nogami – w celu poprawy koncentracji i pamięci możesz zaproponować czytanie książki do góry nogami. Na początku zacznijcie od jednej strony, by skończyć na całym rozdziale.
Pamiętaj o systematyczności
Regularne ćwiczenie umysłu ma ogromny wpływ na pamięć i koncentrację osób starszych. Połączenie tej czynności z zabawą sprawia, że staje się ona sposobem na zorganizowanie czasu wolnego. Warto więc pamiętać, by oprócz rehabilitacji domowej polegającej na ćwiczeniach fizycznych, wspomagać także pracę mózgu.
Komentarze